+90 (0) 212 347 16 55

Sık sorulan sorular

Şöminelerimizle ilgili sıkça sorulan soruların yanıtları buradadır

Şöminelerle ilgili sorular

Yakıt tamamen yanmadan şömine söndürülebilir mi?

Evet. Yakıt bitmeden de herhangi anda şömine söndürülebilir. Ancak yakıt bitene dek yanmaya devam ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Söndürme mekanizması evi terk etmeniz ve yanar vaziyette bırakmamanız gereken anlar içindir.

Şömineyi nasıl yakarım?

Aldığınız ürünle beraber verilen kullanım kitapçığı Ecosmart şömineyi güvenli ve verimli olarak kullanmak için ihtiyacınız olan tüm talimatları sunar. EcoSmart™ Şöminenin yakılması çok basittir–sadece talimatlara uyun ve bir kaç saniyede güzel alevleri evinize taşıyın.

Ecosmart Şöminelerin montajı kolay mıdır?

EcoSmart™ Şömineler kolay kurulup çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Baca veya boru bağlantısına gerek olmadan, EcoSmart™ Şömineler çok esnektir ve iç dekorasyonunuzun herhangi bir aşamasında kullanılabilir. Detaylı spesifikasyonlar için distribütörünüzle temasa geçin..

Kurulum süresi nedir?

Aslında gerçek bir montaj yoktur. Tasarım Şömineler ve Şömine Izgaraları serimiz sadece istenen yere konumlandırılıp hemen çalıştırılabilir. Şömine Hazneleri serimiz de istediğiniz yere uyacak ve etrafı kaparıalcak şekilde tasarlanmıştır– bunlar da çabuk ve kolay montajlıdır!

Ecosmart Şömineleri her yere montaj yapılabilir mi?

Hemen hemen her yere! Ecosmart şöminelerinin iyi izolasyonlu ve oldukça küçük odalar dışında her yere uygundur. Montaj ile ilgili detaylar kullanılan modele göre değişkendlik göstermekte olup ürün kullanım kılavuzunda tüm detaylar belirtilmiştir.

Ecosmart uygulaması yapmadan önce yerel distribütörünüze yetkili kurumlardan izin gerekip gerekmediğini sorunuz. Bu durum birkaç ülkede izne tabidir.

Montaj için ekip yolluyor musunuz?

Tüm ürünlerimiz kolayca montaj ve uygulama yapılacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı Tasarım Serisi modeller demonte olarak gelir ve kurulum kılavuzuyla parçalar kolaylıkla birleştirilebilir. Bunu son kullanıcı kendi yapabilir veya bir profesyonele yaptırtabilir.

Halihazırda mevcut şömineme uygun ürünleriniz var mı?

Burner kit ve şömine ızgarası serilerimiz halihazırda yapılmış ve türlü nedenlerle kullanılmayan açık tip (cam kapaksız) şöminelerin içine yerleştirilmek suretiyle kullanılabilir. Bu tür uygulamalarda minimum mesafelere dikkat ediniz.

Şömine iç ızgara serimiz içerisinde Ecosmart burner kit barındıran kolaylıkla mevcut şöminenin içine konumlandırılabilecek veya yeni şömine tasarımlarında kullanabilecek ürünlerden oluşur.

Ecosmart burner kit’ler nasıl temizlenir?

Tüm paslanmaz çelikler yumuşak nemli bir bez üzerine marketlerde satılan paslanmaz çelik temizleyici sprey sıkıp silinerek kolaylıkla temizlenebilir.Şömine yakılıp tüm yakıt bittiğinde ve burner kit soğuduğunda bioethanol kalıntılarını yok etmek için bir süreliğine sıcak suyun altına tutabilirsiniz. Paslanmaz çelik üzerinde yanma ile zamanla renk solmaları meydana gelmesi normaldir.

Şömine bulunduğu odayı ısıtır mı?

Ecosmart şömineler oldukça verimlidir,çünkü bacasızdır.Bacadan bir ısı kaçısı olmaz yanma sonucu açığa çıkan tüm ısı odada kalır.Isıtma kapasiteleri ve hacimleri için lütfen burner kit bölümünü okuyunuz.

Yakıt Hakkında Sorular

Bio-ethanol şömine yakıtını nerden temin edebilirim?

Şömine yakıtı temini ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Genelde 5 litrelik ambalajlarda sunulan bio ethanol yakıt koliler halined satılmaktadır. 1 koli 4 adet 5 litrelik bidondan oluşur ve toplam 20 litredir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için yerel distribütörle iletişime geçiniz.

Bioethanol ne kadar süre ile yanar?

Yakıt tüketimi seçilen veya kullanılan burner kit modeline göre değişkenlik göstermektedir. Genel bir bilgi verecek olursan 5 litre kapasiteli BK 5 burner kit modelimiz için yanma süresi maksimum yanma ayarında 7 saatken minimum ayrda 20 saate kadar çıkmaktadır.

Bioethanol çevre dostu bir yakıt mıdır?

Evet.Çünkü bioethanol yandığında herhangi bir zehirli gaz açığa çıkmaz. Ortaya çıkan sadece su buharı ve eşik değerin altında karbondioksittir ki bu gaz atmosferde dahi bulunur.Bioethanol tamamen biyolojik ürünlerin karışımından elde edilir ve ekolojik denge sağlar. Bazı yakıtlar daha kaliteli,temiz ve iyi yanar.En iyi yakıt almak için distribütörle irtibata geçiniz.

Bioethanol nedir?

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan bio-ethanol,şeker kamışı, patates,kırmızı pancar,buğday gibi hububatlardan elde edilen şekerlerin fermantasyonu ile üretilen saf bir alkol olan ethanolün çeşitli maddelerle denatüre edilmesiyle oluşur. Maksimum konfor ve seyir zevki için bazı doğal katkı maddeleri de eklenerek dumansız,kokusuz,reel ve kızıl bir alev görüntüsü elde edilir. Tamamen biyolojik ürünlerin bileşiminden oluşan bio-ethanol, ekolojik dengeye zarar vermeyen temiz yanma özelliğiyle bacasız olarak evin her noktasında uygulanabilir.

Bioethanol yakıt maliyeti ne kadardır?

1 litre bioethanolün maliyeti ülkeden ülkeye göre ve miktara göre değişkenlik göstermektedir.Mesela Avustralya’da 1 litre maliyeti ortalam 3.9 Avustralya Doları’dır. Eğer bir akşamda 2 litre yakıt harcadığınızı düşünürsek birkaç fincan capuccino bedeline eşdeğerdir!

Bioethanol yandığında açığa çıkar nelerdir?

Bioethanol yanması sonucu ağırlıkla su buharı ve karbondioksit salınımı gerçekleşir. Açığa çıkan karbondioksit değeri eşik değerin çok altındadır.

Bio-ethanol yakıt nasıl muhafaza edilmeli?

Bioethanol Class 3 ve PG II sınıfına giren sıvı yanıcı bir yakıttır ve dünyanın çeşitli yerlerinde bazı standartlara tabidir. Bulunduğunuz ülkedeki normları öğrenerek güvenli,yasal bir saklama ve kullanma şartları oluşturabilirsiniz.

Koku yapıyor mu?

Ecosmart Fire bacasız şömine yanarken bir koku yapmaz. Şömine söndürüldüğünde ise tıpkı bir mum söndürürken olduğu gibi hafif bir koku oluşur ve bu koku bulunduğu ortamdaki havaya karışarak birkaç saniye içinde tümüyle kaybolur.close